Najpogostejši rak pri moških!
Rak prostate je najpogosteje asimptomatsko obolenje, ki ne kaže posebnih simptomov ali znakov bolezni. Simptomi raka prostate so najpogosteje težavno odvajanje vode, kri na vodi, ob napredovalem obolenju pa tudi bolečine v kosteh, hujšanje in drugo.
Ob rutinskih diagnostičnih postopkih, ki jih urolog opravi med urološkim pregledom, je možno ugotavljati sum na maligno obolenje prostate ali rak prostate. V takih primerih (suspekten rektalni pregled, povišana vrednost PSA, razširitev votlega sistema ledvic ali hidronefroza) bo urolog svetoval nadaljnjo diagnostiko raka prostate, kot je npr. transrektalno vodena biopsija prostate in druge slikovne diagnostične metode (CT trebušnih organov in sečil s kontrastom, Multiparametrična magnetna resonanca prostate).
PSA je protein, ki ga prostata izloča v kri in je veliko krat del rutinskega urološkega pregleda. Ob rutinskem urološkem pregledu bo lahko specialist urolog indiciral odvzem krvi za PSA bodisi na željo bolnika ali pa zaradi simptomov in znakov bolezni, ki jih bolnik navaja. Povišana vrednost PSA v krvi je najpogosteje posledica malignega obolenja prostate ali raka prostate, lahko je pa tudi posledica infekcije ali vnetja prostate ali prostatitisa.
Povišana vrednost PSA v krvi je lahko pokazatelj maligne bolezni prostate ali raka prostate in je zato absolutna indikacija za nadaljnjo diagnostiko.
Normalna vrednost PSA je med 3.0 – 4.0 ng/ml. Urolog ne upošteva samo absolutno vrednost PSA, temveč je zelo pomembna tudi dinamika naraščanja PSA.
Rektalni pregled in tipanje prostate sodi prav tako v rutinski urološki pregled. Prostata je običajno simetrična, mehka in velikosti kostanja. Trša prostata ali tipna zatrdlina v prostati je alarmanten znak, ki zahteva nujno nadaljnjo diagnostiko zaradi suma na rak prostate.
Transrektalna ultrazvočno vodena biopsija prostate
Biopsija prostate je ambulantni diagnostični poseg, ki ga opravimo s pomočjo rektalne ultrazvočne sonde. Le ta nam omogoča vpogled v velikost prostate, kakor tudi v sestavo žleze in prikaz morebitnih sumljivih vključkov.
Med postopkom odvzamemo več vzorcev prostatičnega tkiva. Odvzemna mesta so enakomerno razporejena po prostatični žlezi.
Vzorce kasneje pregleda specialist patolog in poda svoj patohistološki izvid, katerega vam bo urolog ob kontroli obrazložil.
Pred transrektalno ultrazvočno vodeno biopsijo prostate boste s strani urologa prejeli navodila za pripravo na poseg in prejeli boste navodila za jemanje antibiotične profilakse.