Spermatokela

Spermatokela je cista v predelu obmodka testisa. Spermatokela običajno ne kaže značilnih znakov ali simptomov in ni nevarna. Kirurško izrezanje spermatokele je indricirano v primeru težav kot so bolečina, nelagodje, oviranje pri vsakodnevnih opravilih.

Spermatokela

Spermatokela je stanje ki ne potrebuje nujno operativno zdravljenje. Kirurška intervencija je indicirana v primeru težav v smislu prekomerne velikosti in s tem bolečine lokalno, vnetja moda ali obmodka in ob težavah ob vsakodnevnih opravilih. Spermatokelo diagnosticiramo s pomočjo kliničnega pregleda in s pomočjo slikovnih metod, kot je ultrazvok. Je benigno stanje, ki ga ne smemo enačiti s tumorjem testisa, je pa le tega potrebno izključiti. Ob večji spermatokeli je težko tipati testis in je tako ugotavljanje sprememb (tumor testisa) ob samopregledovanju oteženo ali nemogoče. Spermatokela ne vpliva na delovanja testisa in ne vpliva na plodnost.

Operacija spermatokele

Izrezanje spermatokele (ciste obmodka) je poseg s katerim odstranimo cisto obmodka. Spermatokela se odstrani v lokalni anesteziji, v sedaciji ali tudi v splošni anesteziji. Opravi se kirurški rez kože mošnje, ki je minimalen glede na samo velikost spermatokele. Nato vstopimo v ovojnico testisa (tuniko vaginalis) in prikažemo obmodek s spermatokelo. Spermatokelo izrežemo v celoti. Ovojnico testisa v primeru prevelike velikosti izrežemo, nato testis z obmodkom položimo nazaj v mošnjo. Kirurško rano anatomsko zašijemo s samorazgradljivim materialom in nastavimo prevezo. Brazgotina se nahaja v poteku kožnih gub mošnje in je dolžine nekaj centimetrov. Na tak način je možno pričakovati, da bo brazgotina po posegu manj vidna. ​Odsvetuje se aspiracija (drenaža) tekočine z namenom zdravljenja spermatokele, saj obstaja velika verjetnost, da se bo le ta ponovno pojavila. Poseg se lahko zaplete z vnetjem po aspiraciji. ​Pri operaciji spermatokele so možni zapleti.V redkih primerih se po posegu lahko pojavi kopičenje krvi (hematom) ali lokalna infekcija. V tem primeru ustrezno ukrepamo z antibiotičnim zdravljenjem, le redko je potrebna kirurška reintervencija.

Po operaciji spermatokele je možen pojav odvečne kože mošnje. Odvečna koža je lahko posledica raztegovanja kože ob večji velkostti spermatokele v mošnji pred posegom. ​​V kolikor je odvečna koža po operaciji spermatokele moteča, je le to možno operativno odstraniti. Poseg imenujemo redukcija skrotuma. ​Namen operativnega zdravljenja spermatokele je izboljšanje kvalitete življenja in samopodobe posameznika.

Trajanje posega

45 min

 

Anestezija

Splošna

 

Hospitalizacija

1 noč

 

Odsotnost z dela

1 teden

Čas okrevanja

2 tedna

Spolni odnosi

6 – 8 tednov

Želite posvet s specialistom urologom? Lahko nas pokličete ali nam pošljete zasebno sporočilo

Prisluhnili bomo vaši zgodbi in se vam posvetili pri reševanju težav s katerimi se spopadate.