Življenje z rakom prostate
Čeprav zelo učinkovito pri zdravljenju raka prostate, kirurško zdravljenje – radikalna prostatektomija lahko povzroča moškemu pomembne težave v spolnosti, saj dalje velik odstotek moških po operaciji navaja erektilno disfunkcijo.
Ko je diagnoza raka prostate potrjena, je zdravljenje le tega in preživetje bolnika primarno. Samo zdravljenje raka prostate, bodisi kirurško , obsevalno ali hormonsko zdravljenje, pa ima lahko za posameznika pomembne posledice v kvaliteti življenja. Ena teh je nedvomno erektilna disfunkcija. Pri določenem odstotku zdravljenih se s čason erektilna funkcija povrne, žal pa pri večini moških po zdravljenju ostaja erektilna disfunkcija, ki je bolj ali manj izražena.
Zakaj penilna rehabilitacija?
Penilna rehabilitacija temelji na razumevanju različnih mehanizmov, ki privedejo do erektilne disfunkcije (motnje erekcije) po operaciji radikalne prostatektomije in je kot taka namenjena preprečevanju negativnih posledic ki jih tovrstno kirurško zdravljenje ima na delovanje spolovila.
Operacija radikalne prostatektomije z namenom odstranitve prostate in s tem rakave bolezni, neizogibno privede do poškodb živčevja in žilja, katerih integriteta je nadvse pomembna za normalno delovanje spolovila in erekcije. Posledično nastopijo motnje v delovanju mehanizmov, ki privedejo do ustreznega dotoka krvi, ki je potreben za nabrekanje penilnih brecilnih teles. S tem je motena tudi preskrba tkiv kavernoznih teles penisa z oksigenirano krvjo (kisikom), kar ima za posledico hipoksično okvaro kavernoznih teles.
Tako nastopijo nepovratne spremembe v penilnem brecilnem tkivu, ki privedejo do brazgotinjenja, in okvare zadrževanja krvi v brecilnem telesu.
Rezultat dogajanja je odsotnost funkcije in dolgoročno tudi prikrajšava spolovila
Erekcija penisa je mogoča le ob ravnovesju dotoka in odtoka krvi. Ob opisanih spremembah, ki so posledica radikalne prostatektomije je moten prav tako dotok, kot tudi odtok krvi.
V kolikor se med operacijo živčevje, ki je odgovorno za erekcijo ohrani (to je tako imenovana “nerve sparing” radikalna prostatektomija), je čas okrevanja tega živčevja lahko različno dolg, če sploh mogoč. Povratek spontane erekcije je možno pričakovati tudi po več mesecih ali nekaj letih po operaciji.
V času, ko živčevje okreva in je erektilna disfunkcija prisotna, je cilj penilne rehabilitacije ravno stimulacija pretoka krvi v spolovilo in preprečevanje hipoksične okvare in tako odlog nepovratnih sprememb v pričakovanju ponovnih spontanih erekcij.
Rak prostate, radikalna prostatektomija in penilna rehabilitacija
Na voljo so številni pristopi in oblike zdravljenja z namenom penilne rehabilitacije. Med te štejemo medikamentozno terapijo v obliki tablet ali injekcij, ki privedejo do povečanja pretoka krvi v spolovilo, in uporabo vakumske črpalke. Ko so navedeni ukrepi po zdravljenju erektilne disfunkcije in penilni rehabilitaciji neuspešni, obstaja na voljo še kirurški pristop k zdravljenju s penilno protezo.
V kolikor je cilj posameznika po kirurškem zdravljenju raka prostate ohranitev erektilne funkcije in dolžine spolovila, je pomemben zgoden pričetek penilne rehabilitacije.
“V kolikor obstaja po zdravljenju raka prostate motivacija in želja po spolnem življenju, ima lahko bolnik pri okrevanju tudi sam aktivno vlogo. Bolnika je potrebno seznaniti o ugodnih učinkih penilne rehabilitacije na povratek erektilne funkcije po zdravljenju raka prostate.”
Rak prostate in penilna proteza
Drugače poznana tudi z imenom penilni implant. Kirurška vstavitev penilne proteze je najbolj učinkovita in trajna oblika zdravljenja erektilne disfunkcije, ki omogoča vzpostavitev erekcije, ko so druge metode zdravljenja neučinkovite. Namen operacije vstavitve penilne proteze je vzpostavitev trdnosti spolovila, ki omogoča zadovoljiv penetrativni spolni odnos in tako pripomore k izboljšanju kvalitete življenja moškega in para v intimnem razmerju. Zadovoljstvo bolnikov po zdravljenju s penilnio protezo presega 95%.