Nespuščeno modo pri otroku

Kriptorhizem ali z drugimi besedami nespuščenono modo (nespuščen testis), je stanje pri katerem se modo ne nahaja v mošnji (skrotum), temveč višje v predelu ingvinalnega predela, ingvinalnega kanala ali celo v trebušni votlini.

Kriptorhizem

Kriptorhizem (nespuščeno modo ali nespuščeni testis) je prirojeno stanje. Gre za razvojno anomalijo pri kateri med razvojem otroka (zarodka) pride do motnje pri spuščanju moda iz trebušne votline v mošnjo. Posledično se modo nahaja višje v ingvinalnem predelu, ingvinalnem kanalu ali tudi v trebušni votlini. Nespuščeno modo se lahko pojavi enostransko ali pa tudi obojestransko, ko obe modi (testisa) razvojno zaostajata višje in se ne spustita v mošnjo.

Pri tem je modo lahko normalno razvito, lahko je hipoplastičo, displastično, lahko pa tudi neobstoječe. Agenezija testas je stanje pri katerem se modo ni razvilo in je neobstoječe.

Gre za najpogostejšo razvojno anomalijo moških genitalij. Incidenca je pri 3% donošenih otrok in tudi do 30% nedonošenih otrok (pri tem je lahko enostranski kriptorhizem ali obojestranski).

Kriptorhizem je lahko povezan s težavami s plodnostjo (bilateralni kriptorhizem), hipogonadizmom (bilateralni kriptorhizem), povečano pojavnostjo malignomov moda (tumor oz. rak testisa), torzijo testisa, ingvinalno hernijo in psihološkimi težavami.

Čas operativnega zdravljenja je zelo pomemben, saj se s starostjo otroka povečuje tveganje za razvoj nepovratnih posledic v razvoju moda in drugih pojavov.

Kriptorhizem diagnosticiramo s pomočjo kliničnega pregleda in s pomočjo slikovnih metod, kot je ultrazvok. Pri tem je lahko testis retiniran ali mobilen.

Retiniran testis ali retraktilen oz. mobilen testis?

Razlika med retiniranim modom in retraktilnim oz. mobilnim modom je v tem, da je mobilno modo mogoče potegniti v mošnjo, medtem ko retiniranega moda ni mogoče potegniti nižje v mošnjo. Retraktilno oz. mobilno modo se med razvojem otroka lahko še spusti v mošnjo in je tako stanje potrebno samo spremljati. Operacija je potrebna v kolikor se modo večino časa zadržuje visoko v ingvinalnem predelu in se med razvojem otroka ne spusti. Retinirani testis ni mogoče potegniti v skrotum in je zato potreben kirurški poseg, ki ga imenujemo orhidopeksija.

Orhidopeksija – operacija nespuščenega moda

Orhidopeksija je kirurški poseg pri katerem nespuščeno modo sprostimo mišičnih povezav in ovojnic v predelu ingvinalno in ga na tak način lahko mobiliziramo nižje v mošnjo. Modo v mošnji fiksiramo s šivom. Nespuščeno modo operiramo v splošni anesteziji. Operacijo izvedemo s kirurškim rezom kože dolžine nekaj centimetrov v ingvinalnem predelu in dodatnim manjšim rezom v predelu kože mošnje.

V primeru, da med operativnim zdravljenjem ugotovimo prisotnost ingvinalne hernije (kile), le to operativno oskrbimo med isto operacijo.

Možni so zapleti operativnega zdravljenja kot na primer krvavitev in lokalna infekcija. V primeru infekcije ustrezno ukrepamo z antibiotičnim zdravljenjem. Le redko je potrebna kirurška reintervencija zaradi zapletov.

Namen operativnega zdravljenja nespuščenega moda je korekcija položaja in prevencija dolgoročnih razvojnih in drugih zapletov.

Trajanje posega

30 – 45 min

 

Anestezija

Splošna

 

Hospitalizacija

1 noč

 

Čas okrevanja

3 tedni

Želite posvet s specialistom urologom? Lahko nas pokličete ali nam pošljete zasebno sporočilo

Prisluhnili bomo vaši zgodbi in se vam posvetili pri reševanju težav s katerimi se spopadate.