Zdravljenje erektilne disfunkcije

Erektilna disfunkcija lahko pomembno vpliva na samozavest, intimno razmerje in nenazadnje kvaliteto življenja moškega. Pot do učinkovitega zdravljenja je veliko krat zelo dolga in izčrpajoča. Ta pot lahko predstavlja zelo težko življenjsko preizkušnjo za vsakogar, ki trpi zaradi nezmožnosti in omejenosti, ki ju erektilna disfunkcija lahko povzroča.

Erektina disfunkcija je bolezen s katero se ne smete sprinazniti, saj sodobna medicina ponuja učinkovito zdravljenje s katerim bo vaše življenje ponovno neomejeno.

Strokovnjak za erektilno disfunkcijo vas bo sprejel z vizijo o izboljšanju kvalitete vašega življenja. Spoznal vas bo z obolenjem in vam predstavil vse možnosti zdravljenja, da boste lahko sami odločali o svojem življenju.

Erektilna disfunkcija

Erektilna disfunkcija (ED) je definirana kot bolezensko stanje za katerega je značilno, da se sama otrdelost spolnega uda (erekcija) težko vzpostavi in/ali težko vzdržuje v dovoljšnji meri, da omogoča zadovoljiv penetrativni spolni odnos.

Je pogosto obolenje, katerega incidenca narašča s starostjo. Pri starosti 40 let je erektilna disfunkcija v določeni meri prisotna pri 40% moških.

Kaj privede do erektilne disfunkcije?

Erektilna disfunkcija je lahko posledica žilnih, nevrogenih, hormonalnih in psihogenih bolezenskih stanj. Med pogoste vzroke za erektilno disfunkcijo štejemo vaskulogrne (srčno-žilne) bolezni, sladkorno bolezen, stranske učinke medikamentozne terapije, stanja po operativnem zdravljenju v medenici, poškodbe, nevrogene (živčne) bolezni in endokrine bolezni (hipogonadizem). Erektilna disfunkcija je pogost sopojav ob Peyronijevi bolezni (pridobljena ukrivljenost penisa) in po zdravljenju raka prostate (operativno zdravljenje, hormonsko zdravljenje). ED je lahko posledica drugih operacij v medenici z namenom zdravljenja rakave bolezni druge etiologije (rak sečnega mehurja, črevesja).

Kako se erektilna disfunkcija zdravi?

Ne glede na vzrok erektilne disfunkcije (ED), poznamo več oblik zdravljenja, ki lahko privedejo do željenega rezultata.

Navedene oblike zdravljenja so lahko bolj ali manj učinkovite kar je najbolj odvisno od vzroka erektilne disfunkcije, je pa sam uspeh zdravljenja odvisen tudi od pričakovanj in življenjskega sloga posameznika.

  • Medikamentozna terapija v obliki tablet s PDE5-i (fosfodiesteraze tip 5 inhibitorji)
  • Zdravljenje z intrakavernoznimi injekcijami alprostadila. To je oblika zdravljenja, pri kateri si bolnik sam vbrizga pripravljeno učinkovino v spolovilo.
  • Sočasna ali samostojna uporaba vakumske črpalke.
  • Penilna proteza (ali tudi penilni implant)

Ko je druga terapija neučinkovita ali za bolnika nesprejemljiva, obstaja možnost zdravljenja erektilne disfunkcije z vgraditvijo penilne proteze.

Penilna proteza

Drugače poznana tudi z imenom penilni implant ali penilni vsadek. Kirurška vstavitev penilne proteze je najbolj učinkovita in trajna oblika zdravljenja erektilne disfunkcije, ki omogoča vzpostavitev erekcije, ko so druge metode zdravljenja neučinkovite. Namen operacije vstavitve penilne proteze je vzpostavitev trdnosti spolovila, ki omogoča zadovoljiv penetrativni spolni odnos in tako pripomore k izboljšanju kvalitete življenja moškega in para v intimnem razmerju. Zadovoljstvo bolnikov po zdravljenju s penilnio protezo presega 95%.

Nevidna, učinkovita in trajna rešitev

Rak prostate in erektilna disfunkcija – erekcija po radikalni prostatektomiji

Po zdravljenju raka prostate je spolno življenje dalje možno.

Čeprav zelo učinkovito pri zdravljenju raka prostate, kirurško zdravljenje radikalne prostatektomije lahko povzroča moškemu pomembne težave v spolnosti, saj dalje velik odstotek moških po operaciji navaja erektilno disfunkcijo.

Ko je diagnoza raka prostate potrjena, je zdravljenje le tega in preživetje bolnika primarno. Samo zdravljenje raka prostate, bodisi kirurško, obsevalno ali hormonsko zdravljenje, pa ima lahko za posameznika pomembne posledice v kvaliteti življenja. Ena teh je nedvomno erektilna disfunkcija. Pri določenem odstotku zdravljenih se s čason erektilna funkcija povrne, žal pa pri večini moških po zdravljenju ostaja erektilna disfunkcija, ki je bolj ali manj izražena. Penilna rehabilitacija vključuje medikamentozno terapijo v obliki tablet ali injekcij in uporabo vakumske črpalke.

Penilna proteza je kirurška oblika zdravljenja erektilne disfunkcije ko so druge metode zdravljenja neučinkovite in rehabilitacija neuspešna.

V kolikor je cilj posameznika po kirurškem zdravljenju raka prostate (radikalna prostatektomija) ohranitev erektilne funkcije, je takojšen pričetek penilne rehabilitacije izredno pomemben. Takoj po operaciji se namreč pričnejo različni procesi na nivoju živčevja, žilja in tkiv, ki privedejo do ireverzibilnih sprememb v spolovilu in je posledično od tega odvisna uspešnost zdravljenja erektilne funkcije.

V kolikor obstaja po zdravljenju raka prostate motivacija in želja po spolnem življenju, ima lahko bolnik pri okrevanju tudi sam aktivno vlogo. Bolnika je potrebno seznaniti o ugodnih učinkih penilne rehabilitacije na povratek erektilne funkcije po zdravljenju raka prostate.

Rak sečnega mehurja in penilna proteza

V primeru erektilne disfunkcije po zdravljenju raka sečnega mehurja (radikalna cistektomija s prostatektomijo ali cistoprostatektomija) je penilna proteza lahko odlična rešitev za tiste, ki so dalje motivirani za spolno življenje.

Peyronijeva bolezen in erektilna disfunkcija

Poleg deformacije in ukrivljanja penisa se s časom lahko pri bolniku pojavi tudi erektilna disfunkcija. Le ta je najverjetneje posledica strukturnih sprememb v tuniki brecilnega telesa penisa.

Kirurško zdravljenje Peyronijeve bolezni z uporabo penilne proteze izvajamo, ko je erektilna funkcija okrnjena in refraktorna na medikamentozno terapijo.

Želite posvet s specialistom urologom? Lahko nas pokličete ali nam pošljete zasebno sporočilo

Prisluhnili bomo vaši zgodbi in se vam posvetili pri reševanju težav s katerimi se spopadate.